ABD Senatörü Amazon.com 'Yırtıcı Veri Uygulamaları' suç soruşturması çağrısında bulundu


Senatör Josh Hawley, Salı günü Adalet Departmanına Amazon.com'un suçlu bir soruşturma açması için çağrıda bulundu ve çevrimiçi perakendecinin platformunu kullanan satıcılara "yırtıcı veri uygulamaları" kullanarak bir tekel inşa ettiğini söyledi.
Alphabet'in Google'ı gibi büyük teknoloji platformlarını eleştiren bir Cumhuriyetçi Hawley, Wall Street Journal'da Amazon'un Amazon markalı kopyalarını oluşturmak için sitesinde üçüncü taraflarca satılan ürünler hakkında veri topladığı raporuyla ilgili endişelerini dile getirdi. tuğla ve harç mağazalarının yapabileceklerinin çok ötesinde.
Hawley Salı tarihli Başsavcı William Barr'a bir mektup yazdı: "Senden Amazon hakkında cezai bir antitröst soruşturması açmanı istiyorum. Son raporlar, Amazon'un bir tekel inşa etmek ve sürdürmek için yırtıcı ve dışlayıcı veri uygulamalarıyla meşgul olduğunu gösteriyor." .
Büyük dört teknoloji platformu - Google , Apple , Amazon ve Facebook - Federal Ticaret Komisyonu Facebook ve Amazon'u araştırırken Meclis Yargı Komitesi ve Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma altında Bu arada, genel avukat grupları Facebook ve Google'a bakıyor.
Hawley, birçok küçük perakendecinin mağazalarını geçici olarak kapatmaya zorlandığı ve yeni koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için halk sağlığı önlemleri nedeniyle çevrimiçi satışlara daha fazla bağımlı hale geldiği göz önüne alındığında uygulamanın "özellikle ilgili" olduğunu belirtti.
Amazon yaptığı açıklamada, "çalışanların hangi özel markalı ürünlerin piyasaya sürüleceğini belirlemek için herkese açık olmayan, satıcıya özgü verileri kullanmasını kesinlikle yasakladığını" söyledi.
Bir Amazon sözcüsü bir e-posta açıklamasında "Wall Street Journal tarafından yapılan bu iddiaların doğru olduğuna inanmasak da, bu iddiaları çok ciddiye alıyoruz ve dahili bir soruşturma başlattık." Dedi.
Adalet Bakanlığı sözcüsü, mektubu aldığını ve gözden geçirdiğini söyledi.

0 Yorumlar

Yorum Gönderme

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski