Akıllı telefonunuzun Şarzını Uzatma!Telefonunuzu yüzde 50'ye yakın şarjda tutun

Şarj etme, telefonunuzun piline bakmanın en karmaşık yönüdür ve sürecin nasıl çalıştığına dair temel bir anlayışa sahip olmak yararlıdır.
Bir telefon pili, biri grafit diğeri lityum kobalt oksit olmak üzere iki katmandan oluşur. Lityum iyonları grafit tabakasından lityum kobalt oksit tabakasına geçtiğinde enerji açığa çıkar. Bir pilin şarj edilmesi, lityum iyonlarını diğer yöne kaydırır ve işlemi yeniden başlamaya hazırlar.
Bunun bize söylediği şey, bir pilin gerçek tatlı noktasının yüzde 50 şarj olmasıdır - pilin hareketli lityum iyonlarının yarısı lityum kobalt oksit tabakasında ve diğer yarısı grafit tabakasında olduğunda. Bu denge, pilinize güç veren lityum iyonlarına en az miktarda yük bindirir ve temelde bozulmadan önce alabileceği şarj döngüsü sayısını uzatır. Bu nedenle pilinizi yüzde 20 ila 80 arasında tutmak ve düzenli olarak kısmi şarjlarla doldurmak en iyisidir.

Telefonunuzu bir gecede şarjda bırakmayın

Bu, bazen iddia edildiği gibi değildir, çünkü bataryayı aşırı güçle aşırı yüklüyorsunuz, bunun yerine 'damlama şarjı' adı verilen bir mekanizma nedeniyle. Bu, yüzde 100'e ulaştığında şarjı durdurur ve yalnızca 100'ün biraz altına düştüğünde tekrar başlatır (yani piliniz sadece 100'de şarjda kalmaz). Bu, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı kötüdür - bu değerli lityum iyonlarına koymamanız gereken başka bir türdür.

Son olarak, kesinlikle resmi olmayan bir şarj cihazı kullanmayın - bunlar, şarj cihazının doluyken aküye daha fazla akım vermesini önleyen güvenlik ayarlarına sahip olmayabilir ve bu iyonlara tekrar zarar verebilir. Bazı şarj cihazları iyi olsa da, gerçekten kumar oynamaya değmez.
Bir pil kutusu (saygın bir şirketten) satın almak da iyi bir seçenektir - bu temel olarak telefonunuzun arkasına yerleştirilen ve kendi pilini içeren, ömrünü uzatan bir durumdur.

0 Yorumlar

Yorum Gönderme

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski