Cambridge Analytica: ABD Mahkemesi Facebook'ta Gizlilik Üzerinden 5 Milyar Dolarlık Para Cezasını Onayladı


ABD'li düzenleyiciler Cuma günü, sosyal ağın anlaşmanın hükümlerini zaten uyguladığını söylediği için Facebook ile veri gizliliği konusunda "tarihi" 5 milyar dolarlık (kabaca Rs. 38.159 cror) anlaşmayı memnuniyetle karşıladılar. Önde gelen sosyal ağ ve ABD Federal Ticaret Komisyonu arasındaki anlaşma, federal bir hakimin Perşembe günü onayı ile resmi hale geldi. Geçtiğimiz Temmuz ayında açıklanan para cezasıyla birlikte, Facebook'un gizlilik korumalarını artırmasını gerektiriyor; anlaşmaya uyum konusunda üç ayda bir detaylı raporlar sunmalı ve bağımsız bir gözetim kuruluna sahip olmalıdır.
Bazı gizlilik aktivistleri, 2016 ABD başkanlık seçimleri öncesinde milyonlarca kullanıcının kişisel verilerinin ele geçirilmesine izin veren Cambridge Analytica skandalından sonra Facebook'u çok kolay bıraktığını iddia eden anlaşmaya meydan okudu.
FTC başkanı Joe Simons yaptığı açıklamada, mahkeme onayı ile "memnun" olduğunu ve bunun tüketici koruma ajansı tarafından şimdiye kadar elde edilen en büyük para cezası olduğunu belirtti.
Simons, "Aynı zamanda mahkeme, bu anlaşmaya dahil edilen davranış rahatlamasının Facebook'un operasyonlarının her aşamasında gizliliği dikkate almasını ve yöneticilerinin gizlilikle ilgili kararları için önemli ölçüde daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlaması gerektiğini vurgulamaktadır." .
Anlaşma, ABD yasalarının gerektirdiği önlemlerin ötesine geçiyor ve Facebook genel gizlilik memuru Michel Protti, bir blog yayınında "daha kapsamlı gizlilik düzenlemesi için bir yol haritası görevi görmeli" dedi .
Protti, "Bunun ABD'de ve başka yerlerde tutarlı mevzuat geliştirilmesinde daha fazla ilerleme kaydedilmesini umuyoruz." Dedi.
"Nihayetinde amacımız insanların mahremiyetini onurlandırmak ve insanlar için doğru olanı yapmaya odaklanmaktır."
FTC, Cambridge analytica skandalı ve Kaliforniya devi tarafından yapılan diğer yanlış adımların açıklanmasının ardından Facebook'un veri işleme araştırmasını yeniden başlattı.
Protti'ye göre Facebook , gizliliğe adanmış düzinelerce ekip oluşturdu ve gizlilikle ilgili projelerde çalışan binlerce insanı var.
Protti, "Bu anlaşma şirketimizin kültürünü değiştirmek için bir katalizör oldu." Dedi.

0 Yorumlar

Yorum Gönderme

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski