İsrail, Coronavirus Karantina Uygulamalarında Cep Telefonu İzlemesini Askıya Aldı


İsrail parlamentosu gözetim komitesi Çarşamba günü polisin koronavirüs karantinalarını uygulamak için cep telefonu verilerinin kullanımını askıya aldı ve bir milletvekilinin gizlilik endişelerini dile getirdi.
Başbakan Benjamin Netanyahu'nun hükümeti geçen ay polise , başıboş olmadıklarını doğrulamak için şüpheli veya teyit edilmiş koronavirüs taşıyıcıları olarak kendi kendini izole etme emri verenler hakkında cep telefonu dolaşım verileri talep etme yetkisini verdi .
Tedbir ve Shin Bet güvenlik ajansı tarafından taşıyıcıların hareketlerini ve enfeksiyon kalıplarını haritalamak için geliştirilen terörle mücadele teknolojisini kullanma yönünde paralel bir karar, Yüksek Mahkeme'nin sivil özgürlük gruplarının zorluklarına yol açtı.
Bir ay boyunca polisin cep telefonu verilerine erişimini genişletmek için acil koronavirüs düzenlemelerini öneren hükümet, herhangi bir uzantının parlamento onayı gerektireceğini söyledi.
Ancak, ilk ayın Çarşamba günü sona ermesi nedeniyle, Knesset Dışişleri ve Savunma Komitesi hükümet tarafından açılan bir uzatma faturasını engellemeye oy verdi.
Komite üyesi Ayelet Shaked, polisin karantina evlerine yapılan ziyaretlerle ilgili yapabileceğini ileri sürerek Twitter'da "Bu (cep telefonu takibi) tarafından sunulan hizmet, gizliliğe verilen büyük zarardan daha ağır basmaktadır." Dedi.
Komite sözcüsü, sağlık bakanlığı tarafından sağlanan 13.500 kişinin bir listesine dayanarak polisin günde 500 civarında rastgele cep telefonu konum kontrolü gerçekleştirdiğini ve bu da evleriyle sınırlı olanların yüzde 15'inin siparişi ihlal ettiğini düşünüyor.
Bir polis sözcüsü, 203 ihlalcinin tutuklandığını ve onları takip etmenin genellikle cep telefonu konumu içerdiğini söyledi. Komite sözcüsü, bu tür arayışlarda polisin cep telefonu verilerine erişmek için mahkeme iznini aldığını söyledi.
İsrail 14.326 koronavirüs vakası ve 187 ölüm bildirmiştir. Ulusal tatillere ülke çapında kilitlenmeler getirmiş ve zorunlu olmayan faaliyetleri kısıtlamıştır.
Shin Bet teknolojisinin, onaylanmış koronavirüs taşıyıcılarının geçmiş hareketlerini haritalamak ve bunlara maruz kalmış olabilecek diğer insanları tanımlamak için kullanımı devam etmektedir. Gizli olsa da, yaygın olarak cep telefonlarını izlemeye dayandığına inanılıyor.
Bir İsrail hükümet yetkilisi sonuçları Reuters'e şunları söyledi: "Şaşırtıcı derecede iyi" olarak nitelendirdi: "Nükleer aile üyeleri de dahil olmak üzere teşhis edilenlerin (koronavirüs ile) yarısından fazlasına Shin Bet'in yardımı konuldu."
Yetkili, Shin Bet'in katılımını izleyen bakanlıklar arası bir komitenin, onaylanmış taşıyıcılara maruz kalanların hareketlerinin de haritalandırılması için "genişlediğini" söyledi.
Yetkili, gizlilik endişelerini göz ardı ederek, bir hafta sonra toplanan bilgilerin kaldırıldığını söyledi.
Bunun yanı sıra, yetkili, "insanlar çok kişisel bir şey yapıyorlarsa telefonlarını taşımak zorunda değiller" dedi.

0 Yorumlar

Yorum Gönderme

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski