TikTok neden ırkınıza göre filtre balonları oluşturuyor?


TikTok'ta her şey göründüğü gibi değil. 
Dans videoları ile meşgul olun ve daha fazla insanın 
Renegade yaptığını görmeye başlayın Bir TikTok köpeğine yaslanırsanız, size yavru köpek bolluğu verecektir.
Ancak TikTok'un beğeneceğinizi düşündüğü daha fazla içerik sunma algoritmik saplantısı, istenmeyen bir sonuç doğuruyor: İnsanlara, takip ettikleri kişilerin fiziksel görünümlerine dayanarak yeni hesaplar izlemelerini tavsiye etmeye başladı.
Bu hafta UC Berkeley Bilgi Okulu'ndaki yapay zeka araştırmacısı Marc Faddoul, TikTok'un kendisine takip ettikleri ile aynı ırk, yaş veya yüz özelliklerine uyan profil resimleri ile hesap vermesini önerdiğini buldu.
Teorisini test etmek için yeni bir hesap oluşturdu ve 'Sizin İçin' sayfasında bulduğu insanları takip etti. Siyah bir kadının hesabını takiben, üç daha siyah kadın için önerilere yol açtı. Garip bir şekilde spesifikleşiyor - Faddoul, boyalı saçlı bir Asyalı erkeğe vurmanın ona boyalı saçlı daha fazla Asyalı erkek verdiğini ve aynı şeylerin görünür engelli erkekler için olduğunu buldu.
TikTok, profil resimlerini algoritmasının bir parçası olarak kullandığını reddediyor ve aynı sonuçları kendi testlerinde kopyalayamadığını söylüyor. Ancak uygulama, diğer kullanıcıların yaptıklarına göre önerilerde bulunulduğunda işbirliğine dayalı filtreleme kullanır.
TikTok sözcüsü, "Takip edilecek hesap önerimiz kullanıcı davranışına dayanıyor" diyor. "A hesabını takip eden kullanıcılar da B hesabını takip eder, bu nedenle A'yı takip ederseniz B'yi de takip etmek istersiniz." Ve bu algoritmaya bilinçsiz önyargı ekleme potansiyeline sahiptir.

Faddoul, “Platform çok görünüm odaklı ve bu nedenle ortak filtreleme, profil resmi sistem tarafından kullanılmasa bile görünüme özgü sonuçlara yol açabilir” diyor. TikTok'un algoritması, bunun sizin için kişiselleştirilmiş bir deneyim yarattığını düşünecek, ancak aslında sadece bir filtre balonu oluşturuyor - başkalarının az farkında olan aynı tür insanları gördüğünüz bir yankı odası.
Bu TikTok'un algoritması ilk kez ırk yanlılığıyla suçlanmış değil. Ekim 2019'da renkli TikTok kullanıcıları, kullanıcıların öneriler ve yeni özel içerik için gittikleri Sizin İçin sayfasında daha iyi temsil edilmesini istedi. Ocak 2019 yılında Whitney Phillips, Syracuse Üniversitesi'nde iletişim ve online medya söylemleri profesörü anlattı Anakart TikTok eserler bunlar tespit hangi topluluğa çoğaltmak için kullanıcılara yol açabilecek şekilde söyledi.

0 Yorumlar

Yorum Gönderme

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski